BT Travel - шаблон joomla Создание сайтов
e340a4ec6b94070d6c4d046f1a886368.png
71efc9c716e1c5522ad3933ec2ccce9c.png
Ryby naszych rzek i jezior

Leszcz, jest to ryba karpiowata o dużym znaczeniu gospodarczym, odznaczająca się wysokim ciałem, silnie bocznie ścieśnionym. Jego wysokość mieści się w długości 2,5 - 3 razy. Od krąpia odróżniamy go po ciemnych, szaroniebieskich płetwach oraz ryjowaty pysku. W płetwie grzbietowej znajdują się 3 promienie twarde i 9-10 miękkich, w odbytowej 3 twarde i 28-30 miękkich. W czasie tarła samce mają na głowie i łuskach, białą, twardą skórną wysypkę. Leszcz trzyma się spokojnych, wolno płynących i stojących wód, najczęściej żyje przy dnie. Tarło przypada na maj i czerwiec, gdy temperatura wody wynosi 18-20 C. Przeciętnie leszcz osiąga masę 1-2 kg, maksymalnie 5 kg. Leszcz ma duże znaczenie jako ryba wędkarska. Występuje licznie, zwłaszcza w zbiornikach zaporowych, gdyż łatwo się rozmnaża. Niedostatecznie poławiany karłowacieje, traci na wartości i znaczeniu i konkuruje z innymi rybami karpiowatymi.

****************************************************************************************

Okoń, jest przedstawicielem starej rodziny ryb okoniowatych, do której należy około 96 gatunków. Typową jego cechą jest czarna plama na końcu pierwszej płetwy grzbietowej i 5-9 ciemnych pasów na bokach ciała. Ciało ma owalne, bocznie ścieśnione, pokryte drobnymi, grzebykowatymi łuskami. Łuski zachodzą na głowę i wieczko skrzelowe. Pysk jest duży, końcowy, z równomiernie rozmieszczonymi zębami. Oczy są duże i ruchome. Żyje stadami i unika wód szybko płynących i zimnych. Tarło przebiega w temperaturze 7-8 C. Ikrzyca składa od 20 do 200 tys. jaj na kamienie lub zanurzone gałęzie. Wzrost okonia jest szybki. Jego duża rozrodczość powoduje, że w wielu wodach naturalnych tworzy bardzo liczne populacje, które wywierają silną presję na inne, współżyjące z nim ryby.

****************************************************************************************

Płoć, jest w nizinnych wodach jedną z najpospolitszych ryb karpiowatych. Płoć ma smukłe, spłaszczone ciało z wypukłym brzuchem. Charakterystyczna jest czerwona barwa tęczówki jej oka. Wyraźnym jej znakiem rozpoznawczym jest też zabarwienie płetw. Płetwy ogonowe i grzbietowe są szare, piersiowe-pomarańczowe, a brzuszne i odbytowa są zabarwione na czerwono. Brzegi płetw martwej płoci szybko sinieją (niebieszczeją). Ryba ta żyje w dolnym biegu rzek, w zatokach i starorzeczach, we wszystkich warstwach wody, najczęściej jednak w strefie przybrzeżnej. Jej rozród przypada na kwiecień. Samce w okresie rozrodu mają na głowie białą wysypkę tarłową. Ryba ta żywi się fauną bezkręgową. Osobniki starsze jedzą także pokarm roślinny. Płoć dożywa do 8-9 lat i osiąga wówczas długość 35-40 cm. Łowimy ją czułym sprzętem na przepływankę lub bez obciążenia.

****************************************************************************************

Szczupak. Ryba ta żyje we wszystkich nizinnych, stojących i wolno płynących wodach. Dociera także do partii wyżej położonych, wędrując pod prąd; na tych stanowiskach przebywa w miejscach zacisznych. Jest typowym drapieżnikiem, przy czym do tego trybu życia jest przystosowane całe jego ciało, a zwłaszcza spłaszczony, szeroki  pysk, uzbrojony rzędami zakrzywionych, ostrych zębów. Szczupak odżywia się w najwcześniejszych stadiach rozwoju drobnym planktonem, wylęgiem ryb i larwami ochotek. Gdy dorośnie do 21 mm staje się kanibalem, później wyłącznie drapieżnikiem. Szczupak szybko rośnie. W trzecim roku życia osiąga długość 40-50 cm i masę 1-3 kg. Maksymalnie dochodzi do 5-15 kg i 100 cm długości.

****************************************************************************************

Węgorz. Ciało ma silnie wydłużone, wężowate, bez płetw brzusznych. W części tylnej , w miarę przesuwania się ku ogonowi, jest coraz bardziej bocznie ścieśnione. Cechą umożliwiającą rozróżnienie płci jest kształt głowy i wielkość ciała. Samice mają głowę szeroką i dorastają aż do 2 m. Samce mają głowę wąską i osiągają maksymalnie długość 50 cm. Skóra jest bardzo mocna. Pysk może być silnie rozcięty. W naszych wodach ubarwienie grzbietu tej ryby jest ciemnozielone lub ciemnobrunatne, brzuch jest biały, a boki żółtawe. W czasie wędrówki do morza węgorz ma barwę połyskującej stali, brzuch zaś matowy, srebrnobiały. Węgorz prowadzi zazwyczaj nocny tryb życia; wówczas opuszcza swoją kryjówkę, by chwytać pokarm. Zjada drobne zwierzęta wodne. Wyciera się wiosną w Oceanie Atlantyckim w pobliżu wysp Bermudzkich i Bahama, na największej głębokości. Po tarle węgorze giną. Wykluty wylęg jest unoszony przez Golfstrom do brzegów Europy, gdzie wchodzi do wód słodkich.

 

 

Dodaj komentarz


Pogoda

Mostly Sunny

27°C

Czarna Dąbrówka

Mostly Sunny

Humidity: 44%

Wind: 22.53 km/h

  • 17 Aug 2018

    Mostly Sunny 27°C 16°C

  • 18 Aug 2018

    Scattered Showers 22°C 14°C

Kalendarz

« Sierpień 2018 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Nasze Sukcesy

Polecamy

Facebook